Drobni dostawcy lub kupcy zyskują nową ochronę przed rekinami biznesu
12 lipca w życie wchodzą przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej. Ma ona zapobiegać sytuacjom, w których silniejszy partner handlowy wymuszałby na kontrahentach niekorzystne dla nich zapisy umowne, w tym dotyczące np. warunków dostawy.
Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi została przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej.
Co jest zakazane
Zgodnie z art. 1 określa ona zasady i tryb przeciwdziałania, w celu ochrony interesu publicznego, praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową przez nabywców produktów rolnych lub spożywczych lub dostawców tych produktów, jeżeli to wykorzystywanie wywołuje lub może wywołać skutki na terytorium Polski. Jak wynika z tego przepisu, duże firmy wytwórcze, przetwórcze, zajmujące się skupem lub dystrybucją produktów rolno-spożywczych nie muszą się czuć zagrożone.
Istnienie przewagi kontraktowej nie jest zakazane. To, że na rynku istnieją większe i mniejsze przedsiębiorstwa, różniące się potencjałem, jest przecież zjawiskiem naturalnym. Zakazane jest natomiast nieuczciwe wykorzystywanie tej przewagi, o czym w sposób niebudzący wątpliwości mówi art. 6 (zakazane jest nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy oraz dostawcy względem nabywcy).
Dominacja na rynku
Z kolei zgodnie z art. 7, przewagą kontraktową w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta